CounterStrike.info.pl

Baza Wiedzy, Poradniki, Instrukcje Counter Strike Global Offensive

Info Poradniki

Jak wbić wyższą rangę w CS:GO?

Ranga w Counter Strike: Global Offensive to główny wyznacznik umiejętności gracza. Dzięki podziałowi na rangi gracze uczestniczą w potyczkach z innymi graczami o podobnym poziomie umiejętności. Pozwala to na uniknięcie frustracji, która pojawia się przy zbyt silnym lub zbyt słabym przeciwniku a także stopniowe rozwijanie umiejętności. Jakiejkolwiek rangi gracz by nie miał (oprócz Globalnej Elity oczywiście) zawsze będzie chciał rozwijać swoje umiejętności i wchodzić ze swoją grą na coraz wyższy poziom. Poniżej przedstawiamy zbiór porad, które pomogą Ci zdobyć wyższą rangę poprzez szlifowanie swoich umiejętności.

 

W jaki sposób CS:GO wyznacza rangę?

System rankingowy jest oparty o ukrytą dla graczy wartość zwaną ELO (system znany z i porównywany do szachów). Jest to wartość wyznaczająca poziom umiejętności w oparciu o historię rozegranych pojedynków. Załóżmy, że masz 1000 punktów ELO i rangę Złoty Laur I. Po rozegraniu meczu turniejowego wygranego przez Twoją drużynę widzisz, że w Twojej drużynie wszyscy mieli rangę Złoty Laur I, natomiast w drużynie przeciwnej wszyscy gracze mieli rangę Złoty Laur II. Zgodnie z przewidywaniami systemu rankingowego Twoja drużyna powinna przegrać mecz, jednak udało się go wygrać. W związku z tym część punktów zabierana jest z puli punktów ELO graczy drużyny przeciwnej i przerzucone na graczy w Twojej drużynie. Jeśli wartość przekroczy średnią ilość punktów ELO posiadanych przez graczy z rangą Złoty Laur II, Twoje konto zostanie awansowane na wyższą rangę. Jeśli Twoi przeciwnicy mieliby na przykład rangi Złoty Laur I lub Elitarne Mistrzowskie Srebro ilość odebranych puntków byłaby mniejsza i awans przeciągnąłby się w czasie.

Oczywiście jest to duże uproszczenie, gdyż na rangę i ilość punktów ELO wpływa dużo więcej czynników niż same aktualne rangi – ilość zdobytych gwiazdek MVP, stosunek zabójstw do zgonów, obrażenia zadawane wrogom. Każdy aspekt meczu jest brany pod uwagę, dlatego czasami wygrywając kilka meczy pod rząd na ostatnim miejscu w tabeli nie awansujemy, ale także przegrywając kilka meczy pod rząd otwierając tabelę i doprowadzając wynik do małej różnicy nie spadamy z rangą. Szczegóły punktacji ELO zna jedynie Valve…

 

Jakie rangi można zdobyć w CS:GO?

Rangi w CS:GO podzielone są na grupy zależnie od rozgrywanego trybu. Tryby rankingowe opatrzone swoimi rangami to w chwili obecnej tryb Turniejowy (od Srebra I do Globalnej Elity), tryb Skrzydłowego (od Srebra I do Globalnej Elity) oraz tryb Strefa Zagrożenia (od Szczura Laboratoryjnego I do Wyjącego Alfy). Szczegółowy opis rang w CS:GO można znaleźć na stronie Rangi w CS:GO.

 

Kiedy zbliżam się do awansu lub spadku?

CS:GO daje pewne podpowiedzi, dzięki którym można wywnioskować, że zbliża się awans lub kroczymy w stronę spadku z rangi. Podpowiedzi te to rangi graczy pojawiające się w tabeli po zakończonym meczy. Zakładając, że masz poziom Legendarnego Orła a większość sojuszników i przeciwników posiadało w meczu rangę Wybitnego Obrońcy to lepiej jeśli wygrałeś ten mecz… W przeciwnym wypadku spadek jest bliski. Zakładając natomiast, że masz rangę Mistrzowskiego Złotego Laura a większość graczy w meczu posiadała rangę Mistrzowskiego Obrońcy to najprawdopodobniej wystarczy jeden lub dwa wygrane mecze i nastąpi awans.

 

Co robić, aby awansować?

Jestem zwolennikiem bardzo kontrowersyjnej opinii – masz taką rangę, na jaką zasługujesz. Spotkałem się niejednokrotnie ze stwierdzeniem “mam golda ale gram dużo lepiej” albo “na tym koncie mam kałacha, ale grałem na koncie kumpla z globalami i też dawałem radę”. Nie, to tak nie działa… Nie raz ogrywałem mecz, w którym przeciwnicy mimo zbliżonej rangi potrafili wychodzić plecami do mnie. Zdarzały się też takie, gdzie ktoś o identycznej randze karał mnie co rundę. Jest jednak kilka aspektów, nad którymi można popracować, aby stopniowo zwiększać swoje umiejętności i awansować na coraz wyższe rangi.

Komunikacja

W grze CS:GO kluczowym aspektem jest komunikacja. Używaj mikrofonu, bądź uprzejmy, podawaj cenne info ale też nie mów zbyt dużo (np. gdy ktoś zostaje w sytuacji 1 vs 3). Jeśli drużyna nie chce się komunikować spróbuj ośmielić ludzi poprzez przywitanie się i podawanie informacji. Nawet, jeśli długo nie odpowiadają w końcu ktoś ośmieli się odpowiedzieć lub podać informacje. Dzięki komunikacji wiesz co dzieje się w tych częściach mapy, na które samemu nie możesz spojrzeć. Znając pozycję wroga wypracowujesz sobie przewagę i możesz przygotować się na ewentualny atak lub obronę.

Konfiguracja Gry

Właściwa konfiguracja klienta gry potrafi zdziałać cuda. Nie bez powodu każdy Pro-Player ma swojego configa, z którym jeździ po turniejach – chce mieć grę ustawioną pod siebie, swoje oko. Skonfiguruj odpowiednio ustawienia graficzne (tak, by osiągnąć chociaż 80-100 FPS), zwiększ głośność istotnych i wycisz zbędne dźwięki, skonfiguruj właściwie mysz i celownik, a także popracuj nad położeniem broni. Wszystko to da Ci przewagę nad każdym, kto gra na ustawieniach standardowych oraz pozwoli na wypracowanie swojego stylu gry.

Movement

Ważne jest , aby wiedzieć jak poruszać się po mapach w CS:GO. Wiedza jak najszybciej dostać się na środek, jak wskoczyć na okno lub w jaki sposób wychylać się na wrogów zza ściany to elementarne aspekty CS:GO, bez których nie ma mowy o awansie. Wszystko na ten temat oraz sposoby ćwiczenia znajdziesz na stronie poświęconej movementowi. Warto wspomnieć też o surfingu, który jest swego rodzaju dodatkiem, ale bez niego ciężko jest przejść do nauki bunny-hop czy dalekich skoków.

AIM

Aby zabić wroga, należy celnie strzelać. Bez odpowiedniego treningu nie ma mowy o szybkiej reakcji i strzelaniu prosto w głowę. Warto więc poświęcić trochę czasu na skonfigurowanie myszy, a następnie na poćwiczeniu umiejętności strzelania do celu. AIM to nie tylko strzelanie – to także pamięć mięśniowa, refleks i spostrzegawczość. Każdy dzień treningu sprawia, że współpraca między ręką a okiem poprawia się a headshoty wpadają coraz częściej.

Oglądanie Pro-Playerów

Dobrym sposobem na zwiększenie pojęcia o grze, znajomości map i nauki taktyk jest uważne oglądanie meczy pro-playerów. Topowe drużyny mają w swoich szeregach nie tylko wyśmienitych graczy ale także sztaby szkoleniowe i analityków, którzy starannie badają mapy i opracowują taktyki dla swoich drużyn. Oglądaj więc jak najwięcej turniejów i czerp wiedzę od najlepszych graczy.

Oglądanie Dem / Nagrań

Z pomocą prostej komendy w pisywanej w konsoli – record “nazwa_nagrania” – możemy rejestrować rozgrywkę poprzez klienta CS:GO. Aby zakończyć nagrywanie wystarczy w oknie konsoli wpisać stop. Po zakończeniu nagrywania możliwe jest odtworzenie dema z całą zawartością – możemy obejrzeć akcje w zwolnionym tempie, z perspektywy przeciwnika itd. Aby odtworzyć demko wpisujemy w konsoli playdemo “nazwa_nagrania”.

Oglądanie swoich akcji ponownie ze swojej perspektywy lub z perspektywy wroga pokazuje nam jakie popełniamy błędy – czy za mocno się wychylamy, lub może za długo stoimy w jednym miejscu i przez to giniemy. A może co rundę gramy tak samo i stajemy się przewidywalni? Warto oglądać demka, analizować je i wyciągać wnioski by nie popełniać po raz kolejny tych samych błędów.

Doświadczenie

Nic nie działa w CS:GO lepiej niż doświadczenie. Osoba grająca 2 godziny w tygodniu po pół roku nie da rady “wyjść z silverów”, podczas gdy gracz poświęcający 2 godziny dziennie w pół roku dokopie się do “kałachów”. Counter Strike to gra błędów – kto popełnia ich mniej wygrywa. A żeby popełniać coraz mniej błędów trzeba najpierw grać, popełniać błędy, uczyć się na nich, eliminować je i stawać się coraz lepszym z dnia na dzień.

Ważna jest także systematyczność! Bez niej nie stracimy oczywiście doświadczenia płynącego z dotychczasowych rozgrywek, lecz refleks i umiejętności strzeleckie potrafią z biegiem czasu ulec osłabieniu.

 

Podsumowanie

Zbierając wszystko w jednym zdaniu – aby awansować należy przede wszystkim ćwiczyć, eliminować popełniane błędy, uczyć się od lepszych i grać systematycznie. Wraz ze wzrostem doświadczenia ranga zacznie wskakiwać coraz wyżej, aż w końcu dojdzie do upragnionej przez wszystkich “Globalnej Elity”.

Na koniec bonus – zachęcam do obejrzenia odcinka Mervo z serii “Droga do Globala”, w którym to dobija do najwyższej rangi.

Mervo – jeśli to widzisz to pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za serię “Od Szczura do Wilczura”!

5 KOMENTARZY

  1. Dzięki za poradnik, co nieco na pewno wykorzystam. A co jak trafię na czterech trolli albo innych baranów przeszkadzających w grze? Nie zliczę już ile banów miałem za tk…

    • Grając matchmaking solo nie wiemy na kogo trafimy. Może to spowodować, że nasze wszelkie starania nie przybliżą nas nawet trochę w kierunku wygranej. Naturalną reakcją jest zdenerwowanie popularnie nazywane tiltem. Planuję w niedługim czasie napisać o tym trochę więcej, szukaj informacji na ten temat na Facebooku 🙂

    • Dzięki za ciepłe słowa! Zapraszam do pozostałych poradników i zachęcam do jak najczęstszego zaglądania na stronę 🙂

  2. Cześć. Ja mam bardzo duży problem z wyjściem z silvera. Co mecz dostaje ludzi którzy nie potrafią grać I się nie komunikują . Co każdy mecz jestem na samej górze tabeli I mam około 30 kilku fragów. A ludzie tylko piszą że jestem smurfem lub cheaterem ( mówią ta przeciwnicy jak I sojusznicy) . Zdarza bardzo często ze mam 5-6 przegranych męczy pod rząd mimo to jak bym nie grał. A moi koledzy posiadają wyższe rangi I ich pokonuje. Raczej nie mam z kim grać. Co mogę na to zrobić? Proszę o pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Założyciel i główny redaktor CounterStrike.info.pl. Około 2000h doświadczenia w CS:GO, drugie tyle przy oglądaniu turniejów on-line jak i na żywo. Matchmaking - MG-MGE, Skrzydłowy - LE-LEM.