CounterStrike.info.pl

Baza Wiedzy, Poradniki, Instrukcje Counter Strike Global Offensive

Poradniki Ważne info

Jak włączyć żywsze kolory w CS:GO? vibranceGUI

Wielu z nas oglądając mecze profesjonalnych graczy zastanawia się – Jak on zauważył tam przeciwnika? Jakim cudem trafił przez ogień granatu zapalającego? Co muszę przestawić, żeby widzieć tak jak oni? Odpowiedzią na to może być odpowiednie balansowanie kolorów tak, aby na Twoim monitorze gra była bardziej czytelna.

Odpowiedzią na powyższe pytania może być mały program nazwany vibranceGUI. Program to Windows’owe narzędzie open-source, dozwolone przez Valve i organizacje third-party, na przykład ESEA. Narzędzie działa poprzez zmianę ustawień graficznych (Digital Vibrance dla kart NVIDIA oraz Saturation for Games dla kart AMD, dokładniej dostosowanie jasności, kontrastu i nasycenia barw tak, aby obraz był żywszy, bardziej kolorowy. Wszystkie funkcje wykorzystywane przez program można osiągnąć także bez niego korzystając z ustawień sterowników kart graficznych, lecz mają wtedy wpływ na cały system – w przypadku skorzystania z narzędzia specjalne ustawienia uruchomią się tylko po włączeniu wybranej gry.

 

 

Skąd wziąć vibranceGUI?

Narzędzie jest dostępne do pobrania na stronie https://vibrancegui.com/ całkowicie za darmo. Jeśli jednak chcecie docenić twórcę można wspomóc go drobnym “donejtem”. Program należy pobrać w odpowiedniej wersji – dla komputerów stacjonarnych wersja “Desktop PC”, dla laptopów wersja “Laptop/Notebook”. Aby usprawnić pracę programu i zmniejszyć użycie zasobów autor podzielił sterowniki na te dla kart desktopowych i mobilnych – należy więc pobrać właściwą dla siebie wersję, druga może działać niepoprawnie lub nie zadziałać wcale.

 

 

Instalacja vibranceGUI

Pobrany plik to skompresowane archiwum *.zip. Do wypakowania zawartości folderu nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie. Wystarczy kliknąć na pliku Prawym Przyciskiem Myszy i wybrać opcję Wyodrębnij wszystkie...

 

W wyświetlonym oknie należy wskazać ścieżkę, w której mają znaleźć się wyodrębnione pliki. Po wybraniu należy kliknąć przycisk Wyodrębnij.

 

 

Po zakończeniu operacji w folderze znajdziesz dwa pliki – readme.txt (informacja od twórcy) oraz vibranceGUI.exe, który jest plikiem wykonywalnym (programem). Program działa bez instalowania. Wystarczy uruchomić go i skonfigurować, a zacznie działać od razu.

 

 

Konfiguracja vibranceGUI

Konfiguracja programu vibranceGUI jest bardzo prosta. Po uruchomieniu programu widoczne jest główne okno, które ma tylko kilka opcji edycji ustawień. Nas interesuje dodanie CS:GO i zwiększenie saturacji.

 

 

W ustawieniach warto zaznaczyć opcję “Autostart vibranceGUI” na aktywną. Program zostanie uruchomiony automatycznie razem z systemem i przy uruchamianiu CS:GO konfiguracja saturacji kolorów zostanie automatycznie włączona.

 

 

Kolejną opcją, która warto włączyć jest opcja “Affect Primary Monitor only“. Sprawi ona, że kolory zostaną zmienione tylko dla ekranu, na którym uruchomiony jest Counter Strike. Drugi lub trzeci ekran nie będą miały zmienionych ustawień saturacji.

 

 

Aby dodać do ustawień programu Counter Strike’a musi on być aktywny (włączony). Uruchom więc CS:GO.

 

 

W oknie programu (przechodząc na nie poprzez wciśnięcie przycisków Alt + Tab) należy następnie kliknąć na przycisk Add, który dodaje program do konfiguracji.

 

 

W wyświetlonym oknie należy odszukać proces csgo i kliknąć na niego dwukrotnie Prawym Przyciskiem Myszy.

 

W wyświetlonym oknie należy ustawić pożądany poziom saturacji. Dla mnie 100% jest bardzo przyjemne do grania, lecz jest to bardzo subiektywne odczucie. Sprawdź ustawienie na 100%, 80% czy 60% i zdecyduj, które jest dla Ciebie najlepsze, najczytelniejsze.

 

 

Po wybraniu poziomu saturacji można kliknąć Save aby zapisać ustawienia.

 

 

Po przejściu na okno CS:GO powinna być widoczna różnica. Wszystkie kolory powinny być uwydatnione, ciemne miejsca mapy rozjaśnione a modele widoczne zdecydowanie wyraźniej. Dla porównania zrobiłem po trzy zdjęcia miejscówek na różnych mapach, poniżej można zobaczyć porównanie (zdjęcia ekranu zamiast screenshotów, gdyż ustawienia nie wpływają na grę a jedynie na to co wyświetla ekran). Różnica jest przeogromna, widoczność i ogólne odczucie map jest całkowicie inne niż na standardowych ustawieniach.

 

Dust2

Bombsite A

Bombsite B

Mid

 

Mirage

Bombsite A

Bombsite B

Mid

 

Inferno

Bombsite A

Bombsite B

Second Mid

 

Cache

Bombsite A

Bombsite B

Mid

 

Train

Bombsite A

Bombsite B

T-Spawn

 

Nuke

Bombsite A

Bombsite B

Outside

 

Vertigo

Bombsite A

Bombsite B

Mid

 

Czy grozi mi za to VAC?

Program został opublikowany w 2014 roku i od tamtej pory nie zarejestrowano żadnych blokad VAC spowodowanych używaniem vibranceGUI. Wszystko co robi program to zmiana parametrów kolorów ekranu, co nie jest traktowane jako oszustwo/hack. Program nie wpływa bezpośrednio na pliki gry, nie wczytuje żadnych bibliotek *.dll a także nie ingeruje w żadne procesy uruchomione w systemie. Dobrym potwierdzeniem legalności może być na pewno informacja od ESEA, dotycząca legalności narzędzia: https://play.esea.net/forums/579584#n19.

 

Czy mogę zmienić te ustawienia bez vibranceGUI?

Oczywiście, że można zmienić ustawienia saturacji bez korzystania z vibranceGUI. Program jest po prostu wygodnym skrótem aktywującym opcję tylko w momencie włączenia gry. Ustawiając saturację w sterowniku grafiki po prostu będzie ona zastosowana na stałe bez względu na to czy gramy, czy nie. Poniżej instrukcja na przykładzie kart NVDIA.

 

Kliknij Prawym Przyciskiem Myszy na Pulpicie, wybierz Panel sterowania NVIDIA.

 

 

Przejdź do zakładki Wyreguluj ustawienia kolorów pulpitu.

 

 

Regulacja suwaka Cyfrowa poświata odpowiada za saturację kolorów – przesunięcie paska na 100% da dokładnie taki sam efekt, jak narzędzie vibranceGUI.

 

 

Podsumowanie

Narzędzie vibranceGUI (a raczej zwiększona saturacja kolorów) bardzo poprawia czytelność gry. Mapy stają się wyraźniejsze i elementy otoczenia zdecydowanie odróżniają się od siebie. Bez narzędzia wszystko jest bardzo blade, przez co modele postaci mogą zlewać się z otoczeniem. Korzystając z wysokiego nasycenia kolorów łatwiej jest zauważyć model i zareagować odpowiednio szybko. Dodatkowo zdecydowanie poprawia się wizualna strona CS:GO – mapy są kolorowe, niepowtarzalne i zdecydowanie odróżniają się od siebie. Gorąco polecam skorzystanie z powyższych ustawień – bez względu na sposób włączenia ustawień.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Założyciel i główny redaktor CounterStrike.info.pl. Około 2000h doświadczenia w CS:GO, drugie tyle przy oglądaniu turniejów on-line jak i na żywo. Matchmaking - MG-MGE, Skrzydłowy - LE-LEM.