CounterStrike.info.pl

Baza Wiedzy, Poradniki, Instrukcje Counter Strike Global Offensive

Info Poradniki

Jak zmniejszyć ping w CS:GO?

Counter Strike: Global Offensive to gra błędów – im więcej ich popełnisz, tym gorszy rezultat uzyskasz. Często gracze nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważnym elementem rozgrywki jest odpowiednio niski ping. Natomiast Ci, którzy wiedzą nie zawsze mają pomysł na to jak obniżyć ping do odpowiednich wartości. Granie na wysokim pingu meczy on-line można zakwalifikować jako błąd, sprawdźmy więc jak możemy go wyeliminować.

 

 

Co to jest ping?

Ping to nic innego jak opóźnienie serwerowe. Jest to czas potrzebny na przesłanie informacji z naszego komputera do serwera (w tym wypadku serwera gry), następnie czasu przetworzenia tej informacji przez serwer i końcowo odesłania do nas informacji zwrotnej. Aby lepiej to zobrazować podam przykład:

Zza ściany wychyla się przeciwnik – pociągasz za spust (klikasz Lewym Przyciskiem Myszy). Informacja o kliknięciu zostaje wysłana do serwera, serwer analizuje – jaki to tickrate, gdzie był gracz, gdzie przeciwnik, czy byli w ruchu czy stali w miejscu, jaka to była broń, gdzie był celownik i masę innych rzeczy. Następnie informacja przesyłana jest z powrotem do Ciebie – widzisz efekt w postaci trafienia lub chybienia przeciwnika. Jak widać jest to cała masa rzeczy do wyliczenia, jednak serwery i łącza internetowe potrafią obliczyć te informacje zaskakująco szybko.

Do wygodnego grania wystarczy ping w przedziale 30 – 60 ms (milisekund). Do grania kompetytywnego przedział 10 – 30 ms jest stanowczo zalecany. Wszystkie wartości poniżej sprawiają, że praktycznie nie doświadczamy opóźnienia serwerowego. Z doświadczenia wiem, że wiele osób próbuje swoich sił grając z pingiem powyżej 80 ms. Jest to moim zdaniem granie dosłownie na siłę – opóźnienie jest tak duże, że możemy zginąć zanim zobaczymy przeciwnika.

 

 

Skąd tak duży ping?

Opóźnienia serwerowe mogą powstawać z wielu przyczyn – słabe połączenie komputera z siecią, wielu użytkowników na jednym łączu, aplikacje działające w tle, pobieranie danych lub streamowanie gry. Choć zdarza się, że problem jest po stronie sprzętowej, to w 99% przypadków jest to kwestia konfiguracji lub właściwego zagospodarowania łącza. Sprawdźmy wiec, jak zmniejszyć opóźnienie serwerowe do minimum?

 

Jak obniżyć ping?

Zresetuj router

Czasami problemem wywołującym duży ping może być zawieszony router (lub przyblokowany z jakiegoś powodu różnymi pakietami). Zresetuj router poprzez odłączenie go od sieci – po odłączeniu odczekaj 3 do 5 minut przed ponownym podłączeniem, aby router trochę ostygł. Jeśli po zresetowaniu problem zniknie i pingi się uspokoją zalecam obserwowanie sytuacji. Jeśli problem będzie pojawiał się często należy rozważyć zmianę routera.

Wyłącz programy działające w tle

Wiele programów działających w tle może bez Twojej wiedzy pobierać aktualizacje, wysyłać dane na serwer czy ingerować w samo połączenie sieciowe. Zerknij w obszar koło zegarka i przy rozwijanej strzałce będą widoczne wszystkie uruchomione programy. Zamknij te, których nie zamierzasz używać. Oczywiście nie zamykaj oprogramowania od karty graficznej, karty dźwiękowej. płyty głównej czy oprogramowania antywirusowego. Wszystko inne śmiało może zostać wyłączone.

Przerzuć się na kabel

Grając w gry on-line nastawione na skilla, reakcję, spostrzegawczość musisz wyrobić sobie nawyk – nie gram na łączu WiFi. Zawsze łącz się kablem wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jeśli chcesz mieć dobre wyniki stałe połączenie bez zakłóceń to absolutne minimum, które musisz spełnić.

Sprawdź router

Zerknij na model routera i wpisz model w Google. Widzisz aktualne oferty ze sklepów? Kiedy był wyprodukowany? Chcąc nie chcąc modemy i routery również się zużywają. Jeśli Twój sprzęt jest starszy niż 5-6 lat zastanów się nad jego wymianą. Nie tylko ze względu na prędkości transferów ale i właśnie opóźnienia w przesyłaniu pakietów czy zwalnianie pracy ze względu na przegrzewanie się. Dochodzą także kwestie bezpieczeństwa – starszy sprzęt to większa szansa na “podkradanie internetu” przez nieupoważnione osoby!

Zmiana dostawcy internetu

Rozwiązanie ostateczne – sprawdź swojego dostawcę internetowego. Jeśli korzystasz z internetu radiowego, bo mieszkasz w mniejszej miejscowości bez dostępu do sieci po światłowodzie lub po kablu raczej za dużo nie wskórasz. Jeśli natomiast mieszkasz w większym mieście i korzystasz z lokalnego dostawcy sprawdź ofertę od innych dostawców dostępnych w twojej okolicy. Często nawet nie wiesz, ale mógłbyś w tej samej cenie mieć połączenie z większą prędkością transferu i niższym pingiem.

Jeśli korzystasz z internetu mobilnego również za dużo nie zdziałasz. Internet mobilny i jego opóźnienia są spowodowane charakterystyką pracy – modem/router łączy się z najbliższą anteną sieci komórkowej i przesyła dane po sieci GSM/GPRS. Czasami nawet w przypadku połączenia LTE czy nawet LTE+ odległość do najbliższej anteny sprawia, że nie zmniejszymy opóźnienia serwerowego o znaczne wartości.

 

Dla Streamerów:

Zmniejsz bitrate transmisji

Programy do streamowania mają możliwość edycji bitrate’u transmisji (ilość bitów wykorzystywanych do przesłania sekundy transmisji). Czasami lepiej jest mieć kilka klatek mniej na streamie ale za to niższy ping.

Zmniejsz rozdzielczość transmisji

Nadajesz w 1080p w 60 FPS? Zmniejsz rozdzielczość transmisji do 720p i 30 FPS. Ogląda się tak samo przyjemnie a Twoje łącze odetchnie z ulgą i zmniejszą się opóźnienia serwerowe.

 

 

Problemy, których nie ominiesz

  • połączenie po WiFi – jeśli nie masz możliwości połączenia się po kablu, ping najprawdopodobniej zostanie dość wysoki
  • słabe łącze – internet radiowy, internet mobilny – wysoki ping może być problemem nie do ominięcia
  • wielu użytkowników sieci – dzielisz łącze z rodziną / współlokatorem i nie masz wpływu na wykorzystanie sieci – gdy inny użytkownik włączy Netflixa w 1080p lub zacznie pobierać duże pliki z sieci ping wzrośnie i nie ma sposobu na ograniczenie tego bez ingerencji w konfigurację routera (plus nie każdy router ma możliwość kontroli przepustowości łącza)
  • słaba karta sieciowa – czasami karta sieciowe w komputerze jest przestarzała lub ma wypalone ścieżki i nie działa jak powinna – bez wymiany np. płyty głównej lub dołożenia dedykowanej karty pingi nie spadną
  • sprzęt internetowy słabej jakości od dostawcy – czasami wina leży po stronie niskiej jakości sprzętu, który otrzymujemy od dostawcy, natomiast umowa wiąże nas do korzystania tylko z dostarczonego sprzętu.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci w uzyskaniu niskich pingów. Jeśli tak – polub wpis na Facebooku i udostępnij go dalej. Być może nie tylko Ty potrzebujesz pomocy w tym zakresie?

Facebook: https://www.facebook.com/counterstrikeinfopl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Założyciel i główny redaktor CounterStrike.info.pl. Około 2000h doświadczenia w CS:GO, drugie tyle przy oglądaniu turniejów on-line jak i na żywo. Matchmaking - MG-MGE, Skrzydłowy - LE-LEM.