Counter Strike: Global Offensive to pierwszoosobowa gra MMO (Massive Multiplayer Online) opublikowana 21.08.2012 r przez Valve Corporation oraz Hidden Path Entertainment. CS:GO jest bezpośrednim następcą gry Counter Strike: Source i jest to czwarta część serii Counter Strike. Gra dostępna jest na platformy Microsoft Windows, Linux, MacOS a także PlayStation 3 i Xbox 360.



Gra oferuje wcielenie się w jedną ze stron konfliktu – terrorystę lub antyterrorystę, a następnie wykonywanie zadań zależnych od wybranego scenariusza. Po stronie terrorystów zadaniem jest podłożenie bomby lub niedopuszczenie do odbicia zakładników, strona antyterrorystów nie dopuszcza do podłożenia bomby (ewentualnie rozbraja bombę po podłożeniu) lub próbuje odbić porwanych zakładników. Grę można zakończyć także poprzez wyeliminowanie drużyny przeciwnej. Opisany powyżej to tryb podstawowy, który bardzo mocno stawia na grę drużynową oraz rozsądne dysponowanie budżetem. Wraz z aktualizacjami do gry wprowadzane były dodatkowe tryby, np. gra dwóch na dwóch (Skrzydłowy) lub tryb Battle Royal (Strefa Zagrożenia). Od dnia premiery gra została pozytywnie przyjęta przez graczy oraz otrzymywała wysokie noty krytyków. Częste aktualizacje pozwalające utrzymać balans rozgrywki oraz nowe tryby pozwalają na utrzymanie wysokiego poziomy aktywnych graczy wahającego się na poziome 350,000 – 400,000 graczy każdego miesiąca. Od 7 grudnia 2018 roku gra przeszła w tryb Free to Play (wcześniej kosztowała około 60,00 zł).
Geneza
Seria Counter Strike narodziła się jako mod do stworzonej w 1998 roku gry Half Life, również autorstwa Valve. Projekt dwóch modderów – Minh “Gooseman” Le i Jesse “Cliffe” Cliff – szybko zyskał aprobatę Valve i został objęty oficjalną dystrybucją. Początkowo mod do działania wymagał posiadania half Life, lecz szybko został przebudowany w samodzielny twór korzystający jedynie z tego samego silnika gry. W pierwszych wersjach gry dostępny był jedynie tryb z zakładnikami, niedługo potem dodano do gry scenariusz z podkładaniem bomby. Tytuł bardzo szybko ewoluował i coraz to nowe pomysły wdrażane przez twórców były odpowiednio numerowane. Pierwszą prawdziwie popularną wersją była wersja 1.6, która przez wiele lat rywalizowała w kawiarenkach internetowych z Quake III Arena o tytuł najlepszej gry.
Counter Strike 1.6



Najpopularniejsza wersja pierwszej części gry o nazwie kodowej 1.6 ustabilizowała się w czerwcu 1999 roku. Dzięki mapom De_Dust oraz De_Dust2 gra zyskała rozpoznawalność i ogromne uznanie wśród graczy na całym świecie. Gra pozwalała na wcielenie się rolę terrorysty lub antyterrorysty, po czym należało wyeliminować drużynę przeciwną lub wykonać cel mapy. Gra szybko pokazała swój potencjał jako tytuł e-sportowy i już w 2001 roku była obecna na pierwszym World Cyber Games (przedstawiana jeszcze jako Half Life: Counter Strike). Ogromny sukces sprawił, że gra doczekała się odświeżenia oprawy wizualnej z użyciem silnika Source.
Counter Strike: Source



Rok 2004 przyniósł graczom odświeżoną wersję CS 1.6, ale ten szybko poszedł w odstawkę na rzecz Counter Strike: Source. Premiera zbiegła się z przedstawieniem przez Valve platformy zakupowej dla gier – Steam. Gra była remakiem gry z wykorzystaniem świeżo opracowanego przez Valve silnika graficznego Source, który napędzał m.in. Half Life 2. Source był ciepło przyjęty przez graczy i szybko opanował komputery osobiste rozsiane po całym świecie. Dzięki poprawionej grafice, fizyce i dźwiękom gra zwiększyła swój poziom realizmu, lecz nie miało to przełożenia na e-sport, który do późnych lat 2000 był opanowany przez wersję 1.6.
Counter Strike: Global Offensive



Najpopularniejsza obecnie wersja Counter Strike, opublikowana w sierpniu 2012 roku. Wprowadziła do gry wiele nowych trybów gry oraz dodatków pokroju skinów do broni i wyposażenia czy oceny poziomu umiejętności gracza wyrażanej rangą. Dzięki częstym aktualizacjom, operacjom i bieżącym poprawkom balansu gry cieszy się ona ogromną popularnością i przyciąga do ekranów nie tylko w celu grania, ale także oglądania. Wielu graczy ze sceny profesjonalnej każdego dnia prezentuje swoją rozgrywkę za pomocą platform streamingowych będąc obserwowanymi przez dziesiątki tysięcy widzów. Główne turnieje (tzw. Majory) przyciągają przed ekrany setki tysięcy oglądających na całym świecie.
Przyszłość
Pojawia się wiele spekulacji nad wydaniem nowej odsłony (remake’u) gry Counter Strike, lecz ilość prac wkładanych w obecną wersję, rozwój sieci VAC-Net czy odświeżanie map zdaje się temu całkowicie zaprzeczać. Wiele kontrowersji budzi obecność skinów i przeniesienie ich do potencjalnej nowej wersji gry – rynek CS:GO to ogromne pieniądze i zrezygnowanie z niego byłoby dla Valve strzałem w kolano. W chwili pisania materiału oczekujemy na remake mapy De_Cache i zapowiadane są kolejne zmiany czy aktualizacje, więc śmiało można stwierdzić, że obecny i przyszło rok nie powinien przynieść nam żadnych niespodzianek pod tym względem.
Najnowsze komentarze