Counter Strike: Global Offensive pozwala na wykorzystanie wielu parametrów startowych. Niektóre przyspieszają grę na wolniejszych sprzętach, inne blokują uciążliwe funkcje i skracają czas włączania gry. Poniżej krótki poradnik pokazujący w którym miejscu należy wpisać parametry startowe oraz wyjaśnienie, który parametr daje jaki efekt. Stosowanie poniższych parametrów ma znaczenie (w większości przypadków), gdy operujemy starszym sprzętem i chcemy wycisnąć z niego jak najwięcej klatek na sekundę.
Wpisywanie parametrów startowych
Wpisanie parametrów startowych do CS:GO może wydawać się banalne dla kogoś, kto wie gdzie odnaleźć tą opcję. Jeśli nikt nigdy nie zmieniał parametrów startowych gier na Steam okazuje się to sporym wyzwaniem. Poniżej krótka instrukcja, dzięki której znajdziesz okno wpisywania parametrów.
- Uruchom Steam.
- Przejdź do Biblioteki i odszukaj na liście Counter Strike : Global Offensive.
- Kliknij na CS:GO prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego Meny wybierz “Właściwości”.
- W zakładce ogólne kliknij na przycisk “Ustaw opcje uruchamiania…”.
- W otwartym oknie możliwe jest wpisywanie parametrów.
Parametry wpisuje się bez dodatkowych znaków, oddzielając je jedynie spacją. Na końcu strony znaleźć można screen z przykładowymi parametrami startowymi.
Dostępne parametry
-tickrate 128
Ręczne ustawienie domyślnego tickrate’u na serwerach gry. Wykorzystywane przy grze lokalnej (serwery oficjalne pracują z tickrate na poziomie 64). Najpopularniejsze wartości to 64 lub 128.
+cl_forcepreload 1
Powyższy parametr zmusza grę do wczytania w momencie dołączania do serwera wszystkich dodatkowych efektów, jak np. eksplozje granatów, efekty cząsteczek czy elementy otoczenia. Dzięki temu chwilę dłużej czeka się za dołączeniem do serwera, lecz w trakcie gry system nie jest obciążony doładowywaniem elementów w locie. Przekłada się to na płynniejszą rozgrywkę – więcej FPS w przypadku dużej ilości granatów rzucanych na raz.
-refresh 60
-freq 60
Powyższe parametr działają zamiennie i pozwalają na kontrolę częstotliwości odświeżania ekranu. Najczęściej spotykane wartości to 60Hz i 144Hz. Sprawdź w instrukcji swojego monitora jaką maksymalną częstotliwość oferuje i w przypadku lepszych (144Hz, 240Hz) warto podać tą wartość przy parametrze.
+mat_queue_mode 2
Parametr pozwala na automatyczne przypisanie pracy wszystkich wątków dla CS:GO. W przypadku starszych procesorów może pomóc w zwiększeniu ilości klatek na sekundę i mniejsze lagi przy korzystaniu z wielu granatów dymnych.
+violence_hblood 0
Parametr z filtrem “Family Friendly”. Po skorzystaniu w grze znikają ślady krwi po trafieniu przeciwnika. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma stronami medalu – na słabszych maszynach można uzyskać kilka klatek więcej, lecz zorientowanie się czy przeciwnik był trafiony może być mocno utrudnione.
-nod3d9ex
Parametr wpływa na pracę Directx 9, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kilku klatek na sekundę więcej. Minimalizowanie gdy, a następnie ponowne maksymalizowanie również powinno przebiegać dużo szybciej.
-nojoy
Wyłączenie obsługi gamepadów / joyów. Pozwala na zaoszczędzenie zasobów systemowych (pamięć RAM), co w rezultacie może prowadzić do zwiększenia ilości klatek na sekundę w starszych maszynach.
-nocrashdialog
Parametr pozwala na wyłączenie informowania o błędach gry w konsoli. Czasami system informuje o wstrzymanej aktualizacji lub o błędzie serwera, który nie ma znaczenia dla rozgrywki (chwilowy lag), co pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie istotnych informacji.
+exec autoexec.cfg
Parametr wskazujący plik *.cfg (plik konfiguracji), który ma zostać wczytany przy uruchomieniu gry. Parametr przydatny przy uruchamianiu gry na nowym komputerze lub “w terenie” (gdy gramy u znajomego, a chcemy swój celownik czy ustawienia czułości myszy).
+fps_max 0
Parametr, który zdejmuje fabryczną blokadę ilości FPS w grze. Domyślnie taki limiter jest włączony i potrafi sprawić, że mocna maszyna zamiast 400 FPS będzie wyświetlać np. 150 FPS. Przy grze z użyciem monitora 144Hz lub 240Hz parametr może mieć ogromne znaczenie.
-limitvsconst
Zaawansowany parametr graficzny.Zmusza CS:GO do wyświetlania gry z ustawieniem vertex shared na wartość maksymalną równą 256. Przy starszych komputerach lub budżetowych wersjach kart graficznych może pozwolić na uzyskanie sporej ilości klatek na sekundę.
+r_dynamic 0
Parametr blokujący dynamiczne oświetlenie. Kolejny sposób na zwiększenie ilości FPS na słabszych komputerach.
-r_emulate_g
Prezent od Valve dla graczy. Gra uruchamia się w trybie emulacji OpenGL, co na słabszych maszynach potrafi zmienić grę nie do poznania jeśli chodzi o ilość wyświetlanych FPS (znaczne skoki dla starszych modeli kart graficznych). Jeśli masz starszy sprzęt – sprawdź koniecznie i daj znać jak parametr zadziałał u Ciebie!
-softparticlesdefaultoff
Parametr wyłączający efekty cząsteczek dla większości granatów i wybuchów. Pozwala na mały wzrost ilości klatek na sekundę.
-novid
Parametr wyłączający wideo wyświetlane przy uruchamianiu CS:GO. Przed wprowadzeniem Panoramy parametr miał duży sens (po uruchomieniu gra od razu wyświetlała menu główne ScaleForm), obecnie parametr nieistotny dla osób korzystających z menu Panorama.
-high
Użytkownicy korzystający z procesorów budowanych w mikroarchitekturze 65nm i 45nm oraz Windows 7 mogą wykorzystać powyższy parametr do nadania wysokiego priorytetu w grze. W przypadku korzystania z procesorów 32nm i nowszych parametr może spowolnić pracę gry lub powodować wyłączanie się CS:GO. W niektórych przypadkach zanotowano problemy z pracą klawiatur i myszek (opóźnienia w otrzymywaniu sygnałów).
-threads
Parametr pozwala na wpisanie liczby rdzeni naszego procesora. Dzięki temu procesor wykorzystywany jest w 100% dla najlepszej wydajności CS:GO. Głównie dla użytkowników Windows 7, Windows 10 radzi sobie z tym bez powyższego parametru. Należy tutaj pamiętać, aby podać faktyczną ilość rdzeni procesora, nie liczę obsługiwanych wątków! Możliwe jest także, że parametr nie zadziała w ogóle, w takim przypadku powinien pomóc kolejny na liście.
-d3d9ex
Parametr zmienia wykorzystanie DirectX 9 sprawiając, że gra na starszych komputerach działa odrobinę lepiej. Dodatkowo dzięki powyższemu parametrowi na słabszych maszynach proces minimalizowania i ponownego maksymalizowania gry znacznie się skraca.
-console
Automatyczne wyświetlenie okna konsoli po uruchomieniu gry. Przydatne dla osób grających w ligach ESEA / Faceit lub na innych serwerach prywatnych. W przeciwnym wypadku parametr do pominięcia.
-language
Pozwala ustawić język gry. Można dzięki temu bez zmiany ustawień Steam skonfigurować CS:GO, aby uruchamiał się z Menu w języku angielskim: -language english.
-full / -fullscreen
Parametr wymuszający uruchomienie CS:GO w pełnym oknie.
-windowed
Parametr wymuszający uruchomienie gry w oknie.
-noborder
Powyższy parametr wyłącza ramkę systemową widoczną zazwyczaj wokół aplikacji pracujących w oknie.
-w / -width
-h / -height
Parametr pozwalający na uruchomienie CS:GO w dowolnie skonfigurowanej rozdzielczości. Najpopularniejsze wartości to:
-w 1280 -h 720
-w 1920 -h 1080
-w 1280 -h 1024
-w 1024 -h 768
Przykładowa lista parametrów do skopiowania (nowy PC, Windows 10), kopiujesz na własne ryzyko!
-nojoy -tickrate 128 +cl_forcepreload 1 +fps_max 0 -nocrashdialog
Najnowsze komentarze