CounterStrike.info.pl

Baza Wiedzy, Poradniki, Instrukcje Counter Strike Global Offensive

Info Poradniki

System VAC nie mógł zweryfikować twojej sesji gry

System VAC wbrew ogólnej opinii posiada dość dobre zabezpieczenia. Pozwala na utrzymywanie gry na relatywnie wysokim poziomie bezpieczeństwa i w inteligentny sposób sprawia, że nawet jeśli ktoś oszukuje i dostanie się na oficjalne serwery najprawdopodobniej będzie grał z innym oszustem. Czasami jednak zdarza się sytuacja, w której zaawansowany system powoduje problemy z grą u użytkowników, którzy nigdy nie oszukiwali i nie grzebali w plikach gry.

 

 

Widząc ten komunikat można się troszkę przestraszyć. “Ban? Dostałem VAC-a? Przecież nie oszukuję!” Na szczęście komunikat “System VAC nie mógł zweryfikować twojej sesji gry” nie oznacza otrzymania blokady, lecz informuje o tym, że gdzieś napotkano problem. W większości przypadków będzie to uszkodzony plik gry, wadliwa biblioteka, albo nawet błąd połączenia sieciowego. Poniżej mała lista czynności, które można wykonać aby błąd przestał się pojawiać przy próbie dołączenia do gry na oficjalnych serwerach.

 

Uruchom ponownie Klienta Steam

Podstawowa sprawa to ponowne uruchomienie Steam. Przez błędy sieciowe lub błędy instalatora aplikacja Steam potrafi uruchomić proces w zły sposób co nie dopuści nas do oficjalnych serwerów. Aby uruchomić ponownie klienta Steam należy kolejno:

Zlokalizuj ikonę Steam w pobliżu zegarka systemowego (czasami ukrywa się pod rozwijaną strzałką).

Kliknij na ikonie Prawym Przyciskiem Myszy, aby rozwinąć Menu.

Z Menu wybierz opcję “Wyjdź”.

Kolejnym krokiem będzie ponowne uruchomienie Steam.

Po powyższych czynnościach klient Steam powinien zweryfikować wszystkie pliki, ewentualne błędy zostaną naprawione a proces uruchomiony ponownie. Należy teraz sprawdzić, czy CS:GO pozwoli na rozegranie meczu na oficjalnym serwerze.

 

Sprawdź połączenie sieciowe

Często przyczyną nieprawidłowego uruchomienia klienta jest problem z połączeniem sieciowym. Dobrym sposobem będzie sprawdzenie połączenia poprzez strony do testowania łącza (np. speedtest.net). Wartość PING powyżej 100 ms może oznaczać problemy z połączeniem (duże opóźnienie serwerowe). Sprawdź jak poradzić sobie z wysokimi Pingami w naszym poradniku – Jak zmniejszyć ping w CS:GO? Jeśli jednak PING jest w porządku dla pewności odłącz kabel sieciowy i podłącz go ponownie, ewentualnie zresetuj router.

 

Wyłącz programy działające w tle

Czasami zdarza się, że system VAC wykrywa aplikacje działające w tle jako potencjalne oprogramowanie do oszukiwania. Sprawdź, czy nie masz uruchomionych w tle programów takich jak Daemon Tools czy Hamachi. Warto także dla sprawdzenia wyłączyć na chwilę program antywirusowy – blokada firewall potrafi odciąć klienta CS:GO od serwerów.

 

Uruchom Klienta Steam jako Administrator

Jeśli powyższe sposoby nie pomogły to ten powinien rozwiązać problem w większości przypadków. Uruchomienie Steam jako administrator rozwiązuje problemy z dostępem do plików systemowych oraz auto-aktualizacją. Aby to zrobić należy wyszukać Steam w Menu Start lub na Pulpicie, kliknąć Prawym Przyciskiem Myszy a następnie wybrać opcję “Uruchom jako administrator”.

 

Sprawdź dostępne aktualizacje sterowników (głównie Karta Graficzna)

Czasami możliwe jest blokowanie klienta gry przez nieaktualne sterowniki do Karty Graficznej. Warto sprawdzić, czy Karta nie otrzymała ostatnio poprawki oprogramowania, a jeśli tak pobranie pakietu i zainstalowanie najświeższej wersji sterowników. Najczęściej możliwość sprawdzenia dostępności odbywa się poprzez oprogramowanie Karty Graficznej.

 

Ponownie uruchom komputer

Czasami zdarza się, że winę za problemy z dołączeniem do serwerów ponosi błąd pliku Systemu Windows. W takim przypadku pomaga ponowne uruchomienie komputera, dzięki czemu pliki systemowe zostają załadowane na nowo, przez co błędne procesy nie stanowią już problemu.

 

Zweryfikuj spójność plików gry

Dobrym pomysłem w przypadku problemów z weryfikacją gry jest sprawdzenie spójności plików gry. Aby to zrobić należy kolejno:

Uruchomić Steam i przejść do Biblioteki.

Odnaleźć na liście CS:GO i kliknąć Prawym Przyciskiem Myszy, po czym wybrać z menu opcje “Właściwości”.

Przejść na zakładkę “Pliki lokalne”.

Wybrać opcję “Sprawdź spójność plików gry”.

Po kilku chwilach aplikacja poda informację o pomyślnym przebiegu procesu lub o problemach z plikami. W przypadku problemów aplikacja automatycznie pobierze najnowsze, poprawne wersje plików gry i podmieni te uszkodzone. Proces zazwyczaj trwa nie dłużej niż 2 do 4 minut.

 

Zainstaluj ponownie Counter Strike: Global Offensive

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodły, zostało już tylko rozwiązanie ostateczne – reinstalacja całego Counter Strike: Global Offensive. Jest to dość ciężka decyzja, gdyż nie zawsze pomaga, a ponowne pobranie 10GB danych dla wielu oznacza dobre 2 godziny czekania. Jest jednak potwierdzone, że reinstalacja całego klienta rozwiązuje problemy z weryfikacją VAC, więc warto spróbować. Odinstalowanie gry odbywa się poprzez wyświetlenie Biblioteki Gier, a następnie kliknięcie Prawym Przyciskiem Myszy na CS:GO i wybranie opcji “Zarządzaj” -> “Odinstaluj”. Po potwierdzeniu gra zostanie usunięta z komputera. Przed ponowną instalacją polecam ponownie uruchomić komputer.

 

Mam nadzieję, że jeden z powyższych sposobów zadziałał i gra pozwala na spokojne granie na oficjalnych serwerach. W przeciwnym wypadku zostaje tylko opcja ostateczna – reinstalacja systemu operacyjnego. Skąd ta pewność? Otóż miałem kiedyś problem z komunikatem “System VAC nie mógł zweryfikować twojej sesji gry” i nic nie pomagało, w żadnej kolejności. Dopiero po reinstalacji systemu na dokładnie tym samym sprzęcie wszystko ruszyło normalnie. Od tamtej pory komunikat ten pojawiał się u mnie kilkukrotnie i za każdym razem wystarczyło uruchomienie Steam jako administrator. Oby i u Was sposób “na admina” rozwiązywał problem z weryfikacją!

 

6 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Założyciel i główny redaktor CounterStrike.info.pl. Około 2000h doświadczenia w CS:GO, drugie tyle przy oglądaniu turniejów on-line jak i na żywo. Matchmaking - MG-MGE, Skrzydłowy - LE-LEM.